Fotobanky – vaše fotografie, videa a ilustrace mohou vydělávat na zahraničních fotobankách

Pokud rádi fotografujete, natáčíte videa nebo kreslíte, mám pro vás tip, jak si vydělat nějaké peníze.

Své fotografie, videa a ilustrace můžete prodávat na zahraničních fotobankách.

Fotobanky je budou prodávat a budou vám posílat část vydělaných peněz. Bývá to 25% až 50%. Za jeden prodaný obrázek většinou dostanete několik desetin amerického dolaru (záleží na velikosti a na licenci). Při stovkách prodaných obrázků za měsíc můžete pravidelně vydělávat několik tisíc Kč měsíčně.

V tuto dobu (červenec 2014) mám na fotobankách cca 300 ilustrací a fotografií a 20 videí a vydělávám kolem 250 USD měsíčně (4800 Kč).

Hezké na tom je, že například od září 2012 do února 2013 (půl roku) jsem na fotobanky nic nenahrál a přesto jsem vydělal přes 1000USD, tedy přes 19 tisíc Kč.

Stejně tak v červenci až září 2013 (tři měsíce) jsem se fotobankám nevěnoval a vydělal přes 14 tisíc Kč.

Jakmile obrázky (fotografie, videa, ilustrace) na fotobanky jednou nahrajete, tak už vydělávají samy :-). Anebo nevydělávají. Záleží na kvalitě vaší práce.

fotobanky-portfolio-fotolia

Na obrázku vidíte část mého portfolia na fotobance Fotolia. Pokud kliknete zde, dostanete se na celé portfolio a pokud myší najedete na konkrétní obrázek, ukáže se vám, kolikrát byl zobrazen a kolikrát stažen (zakoupen). Takhle můžete na fotobankách zjišťovat, co se jak prodává a přizpůsobovat tomu svou nabídku. (Obrázek aury si koupilo 371 lidí.)

fotobanky-portfolio-fotolia-aura

Pokud začínáte z nuly jako já, začátky na fotobankách jsou hodně těžké. Za první tři měsíce jsem vyrobil 50 ilustrací a vydělal 10 USD. Věnoval jsem tomu podstatnou část svého času, opojený vidinou výdělku z domova. Pak jsem vystřízlivěl a postupně jsem se dostal do stádia, kdy občas vyrobím nějaký obrázek, nebo něco vyfotografuju a nahraju to na fotobanky …

Pokud fotografujete, natáčíte videa, kreslíte nebo děláte počítačovou grafiku, můžete být v daleko lepší pozici, než jsem byl já. Na fotobanky můžete nahrávat něco, co už máte hotové, jen vás zatím nenapadlo to někomu prodat.

Tři nejvýdělečnější fotobanky (pro mne) jsou Shutterstock, Fotolia a Dreamstime. Tam nahrávám všechno, co vyrobím. Na videa je nejlepší fotobanka Pond5.

Na fotobanky Depositphotos, Bigstock, 123RF, Can Stock Photo čas od času nahraju věci, které se dobře prodávají.

Do fotobanky se musíte nejprve zaregistrovat a pak nahráváte fotografie a ilustrace pomocí webového rozhraní nebo pomocí FTP. U každé fotografie doplníte nadpis, kategorii a klíčová slova, podle kterých zákazníci mohou vaše fotografie najít. A pak se těšíte, jestli vaše obrázky přijmou … a jestli budou vydělávat.

Angličtiny ani složitosti se bát nemusíte. S pomocí překladače Google to zvládnete … Na stránkách hledejte slovo contributor (přispěvatel).

Postupně na tomto webu uveřejním praktické návody a tipy, jak vydělávat na zahraničních fotobankách.

Přeji vám dobré světlo 🙂 a dobrou náladu …

Vítek Šťastný

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotobanky se štítky a jeho autorem je kVítek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *