Nejlepší fotobanky podle výdělků

Zajímá vás, na kterých fotobankách se dá vydělat nejvíc peněz?

Po cca 4 letech prodeje obrázků (fotografií, ilustrací a videa) na fotobankách uvádím nejlepší (pro mne) fotobanky seřazené podle výdělků.

Fotobanky - výdělky v % za 12 měsíců

 

Předem uvádím, že se zaměřuji na výrobu 3d ilustrací v programu Cinema 4d, výrobu animací v Cinema 4d, natáčení time lapse videí, natáčení normálních videí a až poté na fotografování. Pokud bude někdo jiný hlavně kreslit vektory v Adobe Illustratoru, jeho pořadí může být jiné.

Shutterstock s více než 40 milióny fotografií, vektorů, videí a hudebních skladeb je mezi fotobankami jednička. A to i z hlediska výdělků. Vydělává mi víc jak 40%.

Pond5 je nejlepší fotobanka pro prodej videa. Proto se u mne dostala na druhé místo. Co se týká fotografií a ilustrací, je to slabota (Vydělal jsem tam 1 dolar za rok). Pond5 je moje nejoblíbenější fotobanka. Jako jedna z mála se s autory dělí fifty-fifty, autor dostává 50 procent. Také si můžete sami zvolit cenu, za kterou se bude vaše video prodávat, klidně za 1000 dolarů. Ostatní fotobanky určují cenu podle jejich ceníků.

Dreamstime s 25 miliony obrázků je zajímavý tím, že obrázky (jednorázový nákup) řadí do úrovní podle počtu prodejů. Pokud prodáte obrázek páté úrovně, dostanete víc než za obrázek první úrovně.

Fotolia s 30 miliony obrázků je vhodná fotobanka pro začátečníka. Nevyžaduje vstupní test znalostí ani ukázkové obrázky k posouzení. Buď obrázek přijme, nebo ho odmítne.

Shutterstock, Dreamstime a Fotolia jsou hlavní fotobanky, na které nahrávám všechno, co vytvořím. Na Pond5 nahrávám především videa. Na ostatní fotobanky čas od času nahrávám obrázky, které se dobře prodávají na hlavních fotobankách.

Jsou to 123RF, Depositphotos, Can Stock Photo a Bigstock.

Kromě těchto fotobank mám něco nahrané také na GL Stock Images (výdělek 3 dolary za rok), Pixta (8,5 milionu obrázků, testuji), Colourbox (9,8 milionu obrázků, testuji).

V uvedeném přehledu chybí velká fotobanka iStock. Jednak mne na ní (před lety) nevzali, jednak ji ignoruji. 15% pro autora (ze začátku a neexkluzivně) mi přijde málo.

Shrnutí: Některé fotobanky vydělávají více, některé méně a některé tak málo, že se nevyplatí na ně své obrázky nahrávat. Zde jsou uvedené ty hlavní, na které se vyplatí nahrávat. Kromě výdělků se jednotlivé fotobanky liší příjemností uživatelského prostředí, náročností (procentem schválených snímků), podílem pro autora.

Pokud se na nějakou fotobanku chcete přihlásit jako autor, hledejte odkazy typu “Become a Contributor”, “Sell Pictures”, většinou dole na stránce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *