Výdělky na fotobankách – těžký začátek

Nebudu vám mazat med kolem pusy a říkat, že na fotobankách se vydělává snadno a rychle. Pokud se pustíte do prodeje obrázků na fotobankách, čeká vás pot, krev a slzy. Trochu přeháním 🙂 , ale ne moc.

K fotobankám jsem se nedostal jak většina lidí přes fotografování, ale přes 3D ilustrace dělané v programu Cinema 4D.

V červenci 2010 jsem si založil účet na fotobankách Shutterstock, iStockphoto, Fotolia a Dreamstime a nahrál první obrázky.

Odkazy vedou do mých galerií. Když si obrázky seřadíte podle času, tento článek pojednává o nejstarších (žárovky, pilulky, eura, pastelky, Země a Slunce).

Ještě tentýž večer mi přišlo oznámení, že Fotolia přijala všechny tři ilustrace. Užíval jsem si ten opojný pocit, kdy mé dílo bylo uznáno dost dobrým na to, aby bylo prodávané na světovém trhu. Hurá, jupí, dobře to začíná 🙂

Fotobanky - Země a SlunceBěhem týdne jsem udělal první prodej a na Fotolia vydělal 0.216 EURO za Zeměkouli a Slunce (viz. obrázek). To byl můj výdělek za první měsíc na fotobankách.

Postupně jsem na fotobanky nahrál cca 40 kusů 3D ilustrací. Fotolia vzala téměř všechny. Dreamstime cca polovinu. Na iStockphoto jsem si dvakrát ani neškrtl. Na Shutterstock mi napoprvé vše zamítli kvůli tomu, že jsem nahrál v rozlišení 27Mpix, ale oni mají maximum 25Mpix a dále jsem to nahrál jako fotografie, kdežto jsem měl uvést kategorii ilustrace.

Pak jsem si dal od grafiky pauzu, protože jsem u toho seděl prakticky každý den od rána do večera. Tak je to, když je člověk něčím posedlý …

Druhý měsíc jsem neprodal vůbec nic.

Podruhé jsem zkusil fotobanku Shutterstock a přijali všech deset ilustrací :-), během týdne jsem tam měl šest prodejů a vydělal 1,5 dolaru. To mne opět probralo.

Třetí měsíc jsem prodal 2 obrázky na Fotolia, 3 na Dreamstime a 22 Shutterstock, celkový výdělek 10,4 dolarů.

10 dolarů za tři měsíce práce (+ další dva měsíce učení předtím). Nic moc. Zklamání. A to nepočítám, že počáteční investice byla cca 35 tisíc za 3D modelovací program Cinema 4D a cca 32 tisíc za Adobe Photoshop, Illustrator …

Když do něčeho dáte tři měsíce práce a bezmála 70 tisíc korun a ono vám to vydělá 10 dolarů, jaký budete mít pocit? Když to budete počítat penězi, tak asi mizerný. Když si uvědomíte, že za těch 70 tisíc jste si nakoupili hračky, které jste si chtěli koupit už mnoho let a tři měsíce jste si s těmi hračkami hráli, tak už jsou to lepší pocity.

Člověk musí nejdřív něco dát, aby mohl získat. Nejdřív musí investovat, aby mohl vydělávat. Zatím jsem investoval. Fotobanky neberu jako rychlý zdroj výdělku, beru to jako možnost vydělat si tím, co mě baví.

Čtvrtý měsíc přinesl 12,6 dolarů a pátý 32,8 dolarů.

Šestý měsíc jsem udělal rekord 96,5 dolarů.

Sedmý měsíc jsem vydělal 62,5 dolarů a na Shutterstock jsem překročil výplatní minimum 100dolarů. Následující měsíc mi poslali peníze na účet Moneybookers (dnes Skrill).

Výdělky na fotobankách - začátek

Pokud s fotobankami začínáte, připravte se na to, že první vydělané koruny uvidíte na svém účtu za několik měsíců. Jednak proto, že vám nějakou dobu bude trvat, než se naučíte dělat prodejné ilustrace a fotografie. Jednak proto, že většina fotobank vám peníze pošle, až si vyděláte například 100 dolarů. Mě to trvalo 8 měsíců.

Jestli na fotobankách něco funguje, tak je to vytrvalost!

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotobanky a jeho autorem je kVítek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *