V tomto článku se dozvíte, jak funguje světelný stan a kdy nefunguje 🙂
Světelný stan (fotografický difúzní stran) se používá při fotografování a slouží k rovnoměrnému osvětlení předmětu uvnitř stanu. Také zabraňuje odleskům. Nesvítíme přímo na fotografovaný předmět, ale na stan, který světlo rozptyluje a propouští na fotografovaný předmět ve stanu. Z tvrdého bodového světla se tak stane měkké plošné, které nevrhá tak ostré stíny.
Můj první světelný stan vypadal takhle. Byla to dřevěná konstrukce, přes kterou jsem přehodil prostěradlo. Svítil jsem stolními lampičkami.
Stan fungoval uspokojivě. A protože s jídlem roste chuť, rozhodl jsem se, že si koupím profesionální světelný stan. Dostatečně velký, abych časem nemusel kupovat ještě větší. Koupil jsem 75 x 75 x 75 centimetrů. A to byla tak trochu chyba.
Jde o to, že velký světelný stan v kombinaci s malými lampami umístěnými blízko u něj se chová jako malý (vzdálený) zdroj světla a fotografovaný předmět vrhá stíny.
Když vezmu sklenici medu, dám ji do velkého světelného stanu, napravo a nalevo dám lampu, výsledkem jsou stíny kolem sklenice.
Pokud zdroj světla (lampu) postavím dál od stěny světelného stanu, stíny se zmenší, osvětlení skleničky je rovnoměrnější. Světla však bude míň. (Tuším, že jeho intenzita klesá s druhou mocninou vzdálenosti). Na malý předmět musím mít malý světelný stan. Nebo musím mít hodně silná světla dál od stanu, nebo záblesk, což já nemám.
—
Měsíc jsem kolem světelného stanu rozpačitě chodil, pak jsem vzal nůžky a rozstříhal jsem ho na jednotlivé desky. Místo světelného stanu mám rozptylové desky, které mne vyšly poměrně draho.
Zde se můžete podívat, jaký vliv má vzdálenost desky od předmětu a od světla na rovnoměrnost osvětlení předmětu a na stíny kolem něj. Díky tomu pochopíte, proč velký světelný stan s blízko umístěnými lampami „nefunguje“.
Malý zdroj světla vrhá stín. Například slunce. I když je velké, tak je daleko a jeví se jako malé 🙂
Velký zdroj světla (například obloha) nevrhá (tak ostrý) stín. Všimněte si, že lampička je v obou případech stejně vzdálená od skleničky medu. Měním polohu rozptylové desky.
Nyní je sklenice medu konečně rovnoměrně osvětlená 🙂
Tohle je zkušenost k nezaplacení. Porozuměl jsem, jak funguje světlo.
Čím je lampa dál od stanu, tím stan lépe funguje a lépe rozptyluje světlo, ale se vzdáleností lampy od stanu klesá intenzita světla.
Než si koupíte světelný stan, doporučuji si ujasnit si, co chcete fotografovat, jak je to velké a čím na to budete svítit. Ať nejste zklamaní jako já.
Přeju vám dobré světlo ve vašem světelném stanu 🙂
—
Doporučené čtení: Jak vydělávat na zahraničních fotobankách